zamknij
Informujemy, że na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Modyfikowanie, blokowanie i usuwanie plików cookies możliwe jest przy użyciu przeglądarki internetowej.
Cogito Noster
Znajdź nas na Facebook’u: Cogito Noster - facebook

Aktualności

I Kongres Zdrowia Psychicznego - "Marsz o Godność"

10.05.2017


Ulicami stolicy przeszedł "Marsz o Godność".

Poświęcony zdrowiu psychicznemu.

 

Zmiany w lecznictwie, wdrożenie programów profilaktycznych oraz godne traktowanie osób z zaburzeniami psychicznymi - to postulaty uczestników "Marszu o Godność", który przeszedł w poniedziałek ulicami stolicy na zakończenie I Kongresu Zdrowia Psychicznego. 

W "Marszu o Godność" szli: psychiatrzy, psychologowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pacjenci, ich rodziny i przyjaciele.

Manifestujący przeszli ulicami Warszawy spod Pałacu Kultury i Nauki przed siedzibę Ministerstwa Zdrowia, gdzie na ręce wiceszefa resortu Zbigniewa Króla złożyli petycję z "żądaniem" reformy opieki psychiatrycznej w Polsce.

Apel o zmiany w leczeniu zaburzeń psychicznych

Celem akcji było - jak mówili - upomnienie się o zmiany w leczeniu zaburzeń psychicznych m.in. bardziej dostępną i skuteczną pomoc psychologiczną i psychiatryczną, oraz godne traktowanie osób chorych.
 
"Godność, zdrowie, psychiatria", "Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego", "Dobra opieka - godność człowieka" - skandowali uczestnicy marszu.

- Chciałabym bardzo żeby zmienił się system opieki psychiatrycznej w Polsce (...), żeby leczenie było bardziej dostępne, bardziej różnorodne, żeby nasze społeczeństwo było lepiej wyedukowane w kwestii tego jak dbać o zdrowie psychiczne, czym jest kryzys, kiedy szukać pomocy, żeby ludzie się nie wstydzili pójść do specjalisty - powiedziała rzeczniczka prasowa Kongresu i uczestniczka marszu Katarzyna Szczerbowska. 

 

                    PAP/Tomasz Gzell                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

"Zmiany są konieczne i zostaną przeprowadzone"

W dokumencie, który manifestujący złożyli w resorcie zdrowia, a który jest jednocześnie "Deklarację I Kongresu Zdrowia Psychicznego" padają "żądania" m.in." wdrożenia programów edukacyjnych i profilaktycznych, przeciwdziałających stygmatyzacji "osób doświadczających kryzysu", uruchamiania lokalnych Centrów Zdrowia Psychicznego, zapewnienia "godnych warunków pracy pracownikom ochrony zdrowia psychicznego" oraz wprowadzenia w życie postanowień Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
 
Wiceminister Król powiedział manifestującym, że zmiany są konieczne i zostaną przeprowadzone.

- Zmiany są konieczne, bo sytuacja opieki zdrowotnej nad osobami z chorobą psychiczną jest takim elementem, który pokazuje w jakiej kondycji jest nasza ochrona zdrowia. Tej zmiany musimy dokonać, tę zmianę będziemy dokonywali, te zmiany są planowane. (...) To nie zostanie na papierze na pewno - zapowiedział wiceminister.
 
Resort pracuje nad nowym programem

Ministerstwo Zdrowia, w poniedziałkowym komunikacie zapewniło, że pracuje nad poprawą sytuacji dotyczącej ochrony zdrowia psychicznego i nad zmianami w lecznictwie psychiatrycznym.

Resort przypomniał, że na początku marca weszło w życie rozporządzenie w sprawie nowego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022. Program ma zapewnić osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronną i powszechną opiekę zdrowotną oraz kształtować wobec nich postawy zrozumienia, tolerancji i życzliwości.
 
Patronat honorowy prezydenta

"Marsz o Godność" kończy I Kongres Zdrowia Psychicznego, którego celem było zwrócenie uwagi na dramatyczny stan opieki psychiatrycznej oraz brak realizacji rozwiązań systemowych przewidzianych w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Organizatorami kongresu są: Porozumienie na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Fundacja eF Kropka oraz miasto stołeczne Warszawa. Kongres patronatem honorowym objął prezydent Andrzej Duda. 

 

Źródło: www.polsatnews.pl 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy również na stronę internetową Kongres Zdrowia Psychicznego.

 

Lubię to Udostępnij